Klub Studio - Laureaci Synestezji: Kirszenbaum, Edyta Górecka, Weronika Boczek

Laureaci Synestezji: Kirszenbaum, Edyta Górecka, Weronika Boczek

24.11 / niedz. / 19:30 / BRAMY: 18:30

DODATKOWE INFORMACJE

Wydarzenie
Kirszenbaum
Edyta Górecka
Weronika Boczek
Dodaj do kalendarza
Przeczytaj regulamin
Organizator: Fundacja ACADEMICA

GALERIA

OPIS WYDARZENIA

Zapraszamy na koncert laureatów konkursu muzycznego w ramach festiwalu Synestezje. Muzyka Plastyka Słowo z ubiegłych latach! Na scenie pojawią się: Kirszenbaum (2017), Edyta Górecka (2016) oraz Weronika Boczek (2018).

Wstęp na koncert darmowy!

Edyta Górecka 
Edyta jest wokalistką i autorką tekstów. Wraz z zespołem, na scenie muzycznej pojawiła się pod koniec 2016 roku z singlem “Sierpień”. 

Twórczość Edyty to wypadkowa inspiracji całego zespołu brytyjską muzyką gitarową, przestrzenią islandzkich kompozycji i lekkością akustycznych brzmień. Kluczową rolę w jej muzyce pełnią autorskie teksty, które natchnione osobliwą obserwacją świata, wprowadzają odbiorcę w marzycielsko-oniryczny klimat. 

Edyta jest laureatką konkursu Skoda Auto Muzyka 2016 z ramienia Katarzyny Nosowskiej, która w 2017 roku ponownie doceniła artystkę, wybierając ją do dziesiątki finalistów Festiwalu Młodych Talentów. Zanim jednak to nastąpiło, Edyta została laureatką konkursu towarzyszącego krakowskiemu festiwalowi Synestezje 2016 i wystąpiła na festiwalu Spring Break 2017, a doceniona przez jury Jarocińskich Rytmów Młodych zagrała na Festiwalu w Jarocinie 2017. W tym samym czasie była finalistką konkursu towarzyszącego Opolskim Debiutom 2017. Latem pojawiła się również m.in. na Slot Art Festiwalu, CudaWiankach w Gdyni czy w Piwnicy Pod Baranami i dzieliła scenę z takimi artystami jak np. Mikromusic, Smolik/KevFox czy Grzegorz Turnau. Jej muzyka spotkała się z również z pozytywną opinią anglojęzycznych odbiorców; europejski portal muzyczny Europavox umieścił ją na liście młodych ciekawych artystów z Polski, a niedawno wystąpiła na showcase’ie Live At Heart w Szwecji.

FB: https://www.facebook.com/EdiGorecka/ YT: https://www.youtube.com/watch?v=WVjblR7oXtg

Weronika Boczek Czuję, że mam trochę starą duszę. Piosenki, które pokazuję ludziom są efektem moich obserwacji i przemyśleń. Swoje “zbyt serio” podejście do świata rekompensuję sobie luźnym podejściem do spraw codziennych. Śpiewanie, które od zawsze było w moim życiu obecne przez sploty niespodziewanych zdarzeń zaczęło być mi coraz bliższe.
Zapraszam do mojego muzycznego świata!

FB: https://www.facebook.com/weronika.boczek.music/ YT: https://www.youtube.com/watch?v=QXROh9NaH5Y


Kirszenbaum Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba jazz”. Nic bardziej mylnego.

Artyści wielokrotnie pojawiali się na antenach Radia Kraków oraz Dwójki, Czwórki i Trójki Polskiego Radia, wzięli udział w Festiwalu Folkowisko, Letniej Akademii Filmowej i Green Zoo Festival, zwyciężyli w konkursach Festiwalu Synestezje 2017 i Dragon Folk Festu 2018, zostali laureatami Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2018 oraz Festiwalu FAMA 2018, nagrali klipy z Vintage Sessions, Backyard Music i SoFar Sounds Kraków, wystąpili na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, otwierali koncerty takich artystów jak Fisz Emade Tworzywo, Fifidroki, Wadada, Żywiołak, kanadyjski projekt Yamantaka//Sonic Titan czy Kapela Ze Wsi Warszawa oraz zagrali kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, w Czechach, w Niemczech i na Słowacji.

W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych, a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.

Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka, który nagrywał m.in. z HellHaven) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty, muzyka i techwritera), których uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu Must Be the Music, główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza, serią crowd-fundingowych koncertów w tramwajach czy występem na niemieckim Taubertal Festival.

Obaj artyści prowadzą również działalność literacką. Kacper Szpyrka przygotowuje polskie przekłady poezji i tekstów filozoficznych z języka angielskiego i hiszpańskiego (efekty jego pracy ukazywały się w magazynach „Wizje” i „Inter”), a polsko- i anglojęzyczna proza Jakuba Wiśniewskiego publikowana była przez „Kontent”, „Wizje”, „Helikopter”, „Zupełnie Inny Świat”, „Inter” czy „Ha!art”.

W marcu 2019 roku, nakładem Karrot Kommando ukazał się debiutancki album duetu (Stypa komedianta), nagrany w studiu S4 Polskiego Radia, we współpracy z Radiowym Centrum Kultury Ludowej: http://karrot.pl/stypakomedianta

FB: https://www.facebook.com/kirszen/ YT: https://www.youtube.com/watch?v=b1HMvdDjHYM WWW: https://karrot.pl/kirszenbaum