klubzascianek - Tzn Xenna + Deuter + Do Góry Nogami

Tzn Xenna + Deuter + Do Góry Nogami

11.10 / pt. / 20:00 / BRAMY: 19:00

DODATKOWE INFORMACJE

Wydarzenie
TZN Xenna
Deuter
Do Góry Nogami
Dodaj do kalendarza
Przeczytaj regulamin
Organizator: Fundacja ACADEMICA

GALERIA

WIDEO

OPIS WYDARZENIA

Zapraszamy na Punkowe Święto wraz z TZN XENNA, legendarną formacją Deuter oraz Do Góry Nogami z Olkusza!

Tzn Xenna to legenda punk-rocka, zespół którego kariera (z przerwami) trwa już ponad 30 lat! Zespół TZN Xenna powstał w sierpniu 1981 roku w Warszawie z inicjatywy wokalisty Krzysztofa "Zygzaka" Chojnackiego, gitarzysty Marka "Markusa" Kucharskiego, perkusisty Tomasza "Gogo Szulca" Kożuchowskiego i basisty Piotra "Czombego" Dubiela, którego wkrótce zastąpił Jacek "Sydney" Ziętała (Dubiel został gitarzystą Deutera). Wiosną 1982 zespół zagrał trasę "Rock Galicja" wraz z Dezerterem i Deuterem w południowej części Polski występując m.in. w Rzeszowie i Krośnie........ Latem 2013 roku, w Mamoot Studio zespół nagrał swoją drugą studyjna płytę. Na płycie znalazło sie 7 premierowych utworów i sześć z historii zespołu. Materiał został zmiksowany w studio As One przez Smoka i Activatora. Płyta CZART PRLU ukazała sie w dniu 9 listopada 2013 roku razem z dodatkiem w postaci dvd z koncertu w Jarocinie 2012. Jarociński koncert był pierwszym w historii zespołu występem na tym festiwalu.

Deuter Deuter powstał w Warszawie w 1980 roku z inicjatywy wokalisty Pawła "Kelnera" Rozwadowskiego (ex-Fornit). W pierwszym składzie znaleźli się także basista Dariusz Katuszewski (ex-Atak), perkusista Kamil Stoor (ex-Kryzys) i gitarzysta Piotr Dubiel (ex-TZN Xenna). Po pierwszych koncertach w warszawskim klubie Hybrydy Deuter wziął udział w słynnej trasie "Rock Galicja" wiosną 1982. Po serii koncertów u boku innych gwiazd polskiej muzyki alternatywnej grupa zawiesiła działalność, zaś Rozwadowski wspólnie z Robertem Brylewskim założyli grający reggae Izrael.

Deuter powrócił w nieco zmienionym składzie już w 1984 roku, wzbogacając brzmienie o elementy muzyki funk. W nagraniu wydanego w 1985 singla "Średniowiecze" wzięli udział Piotr "Fala" Falkowski (perkusja), Tomasz "Kciuk" Jaworski (bas), gitarzysta Piotr Nalepa i wokalistka Beata Pater.

W 1987 w rzeszowskim RSC Studio Deuter nagrał materiał wydany rok później jako album "1987". W nagraniach wzięli udział grający na instrumentach klawiszowych Piotr Subotkiewicz i gościnnie Robert Brylewski, zaś muzyka zawierała wyraźne nawiązania do rapu i muzyki funkowej. Po koncercie na festiwalu w Jarocinie w 1989 grupa rozwiązała się.

Deuter wznowił działalność koncertową w latach 2000-2003. W składzie znów zaszły zmiany: nowym basistą został Sławomir Wróblewski (ex-Izrael), perkusistą Marek Dynowski (ex-TZN Xenna), zaś klawiszowcem Konstanty Plewicki.

Kolejna reaktywacja nastąpiła wiosną 2010. Obecnie poza Rozwadowskim grupę tworzą Dario Litwinczuk (gitara), Piotr Susul (perkusja) oraz basista Franz Dreadhunter.

Autor: Maciej Sienkiewicz, listopad 2010.

Do Góry Nogami. Zespół Do Góry Nogami powstał w Olkuszu na przełomie 2013 i 2014 roku, choć jego idea już kilka lat wcześniej zakiełkowała w głowie basisty i wokalisty Maćka Ferta. Konsekwentnie podążając drogą DIY, grupa zaczęła pracować na coraz większą rozpoznawalność. W równej mierze przyczyniły się do niej liczne koncerty, jak i sama muzyka. Dźwięki uprawiane przez DGN trudno bowiem jednoznacznie sklasyfikować. Olkuszanie pozostają wierni tradycji oldschoolowego polskiego punk rocka, ale z powodzeniem wzbogacają go o korzenne rytmy rock’n’rolla czy zgoła noise’owe bądź progresywne aranżacje. Punk w wykonaniu DGN to jednak w dalszym ciągu muzyka sprzeciwu. „Trudno mi się zgodzić ze współczesnym modelem życia czy akceptować pewne zachowania” – mówi odpowiedzialny za teksty Maciek – „Można chyba mówić o pewnym wyalenowaniu”.

Podsumowaniem pierwszego etapu działalności DGN okazał się album „Do Góry Nogami”, zrealizowany i wydany własnym sumptem w 2016 roku. Płyta została zauważona przez media, a zespół jeszcze intensywniej zaczął koncertować. Do dzisiaj ma na swoim koncie kilkadziesiąt występów, m.in. w towarzystwie takich nazw jak Inkwizycja, Kryzys, KSU, Kult czy Prawda. „Esencją grania rock’n’rolla są koncerty” – deklaruje Fert – „To na nich uwalnia się największa energia, która drzemie w zespole”. Po tym jak w listopadzie 2017 roku skład DGN zasilił drugi gitarzysta, muzyka zyskała na ciężarze, a jednocześnie pojawiło się w niej więcej przestrzeni i miejsca na dalsze eksperymenty. Efekt do usłyszenia już wkrótce – na drugim albumie „Ultra”, który trafi do sprzedaży 13 września 2019 r. za sprawą wytwórni Lou & Rocked Boys.

„DGN zajmuje większą część mojego życia, moich myśl i mojego czasu” – przekonuje basista grupy – „Chyba nic mnie tak nie pociąga jak muzyka – tworzenie jej i granie. Nawet jeśli granie takiej muzyki to w tym kraju survival”.

Obecny skład: Maciek Fert - wokal, bas Jacek Graca - gitara, wokal Jacek Kurzawa - perkusja Maciej Patrzałek - gitara