Klub Zaścianek - Żywiołak - Premiera "Wendzki Szynt"

Żywiołak - Premiera "Wendzki Szynt"

klubzascianek - Żywiołak - Premiera "Wendzki Szynt"

6.04.2019 / sob. / 19:00

Galeria zdjęć

Organizator

Fundacja ACADEMICA

OPIS WYDARZENIA


Zapraszamy na premierowy koncert Żywiołaka! "Wendzki Szynt" po raz pierwszy w Krakowie!

"Wendzki sznyt" to kolejne pikantne odkrycia historyczne związane z kulturą Pomorza i jego odwiecznymi mieszkańcami, których etnografia do dziś kojarzy z określeniem "Wendowie".

Album będący niejako kontynuacją fascynacji zespołu uchyla tym razem rąbka tajemnicy związaną z morskim korsarstwem z epoki wikingów, nie stroniąc jednocześnie od typowych dla Żywiołaka "przebojów" z tekstami chociażby ulubionego Bolesława Leśmiana czy zapisów nutowych i tekstowych z dzieł Oskara Kolberga czy Łucjana Kamieńskiego

"Wendzki sznyt" to bruzda wyryta w umysłach członków zespołu przez bałtycką bryzę oraz kolejne antropologiczne odkrycia i artystyczne uniesienia, które niczym przygody Indiany Jonesa odkrywają przed nami kolejne zapomniane już karty naszej historii.

Swoją fascynacją Żywiołak zaraził też plejadę gości, którzy w niezwykle trafny sposób wnieśli do albumu swe barwne kreacje. Płyta powstała w warszawskim Tu Wolno Palić Studio oraz wrocławskim Uniq Studio.

Jej produkcją tradycyjnie już zajął się sam Robert Jaworski w kooperacji z Mikołajem Jarząbkiem. Za mastering odpowiedzialny jest tym razem Szymon "Spox" Kurek. Kolejna wyjątkowa okładka jest dziełem Kuby Sokólskiego.

W nagraniu płyty udział wzięli: Robert Jaworski - wokal, narracja, lira korbowa, fidel renesansowa, gęśla gdańska smyczkowa, lutnia konstruowana, drumla, baraban, perkusjonalia autorskie. Zuza Ciszewska - wokal, skrzypce pięciostrunne i barytonowe, przeszkadzajki. Kamil Strzyżewski - wokal, narracja, gitara basowa półakustyczna, lutnia romantyczna Wiktoria Kwiatkowska - wokal. Michał Lange - perkusja, perkusjonalia.

Gościnnie wystąpili: Jaromir Szroeder Joanna Lacher Mikołaj Rybacki /Percival/ Robert Wasilewski /Warszał/ Igor Górewicz /Casus Belli/

Tego zespołu przedstawiać już dziś w Polsce nikomu nie trzeba. Od roku 2005 konsekwentnie pracuje ukazując światu nowe, absolutnie świeże spojrzenie na spuściznę słowiańskiej muzyki ludowej. To za sprawą tej piątki pasjonatów dowiedzieliśmy się o "polskim neofolku". Wzorem najlepszych kapel tworzących styl "innovative folk" w Skandynawii, czy innych krajach Europy poznaliśmy wyjątkowo przyswajalny gatunek czerpiący całymi garściami z polskiej spuścizny kulturowej. Czerpiąc z takich zespołów jak Hedningarna czy Hoven Droven zapodaje nam Żywiołak podróż szlakami przedchrześcijańskiej zachodniej i wschodniej Europy. Bez wątpienia jako pierwszy w sposób absolutnie bezkompleksowy odkurzył temat mało znanej słowiańskiej mitologii. Bez wątpienia jako pierwszy przyczynił się do "boomu" zainteresowania kulturą rodzimą jaki ma obecnie w Polsce miejsce. Bez wątpienia stał się inspiracją dla wielu projektów muzycznych, które od tej pory zaczęły u nas powstawać. Dziś nikogo nie dziwi już fakt, że muzykę folkową możemy już od pewnego czasu posłuchać w największych klubach Polski, a sam nurt stał się równoprawny z innymi gatunkami muzycznymi. A wszystko to zaczęło się od spotkania na początku 2005 r. dwóch bardzo nietuzinkowych osobników żywotnie zainteresowanych pokazaniem światu eksperymentalnej muzyki inspirowanej tematem "polskiej demonologii ludowej". Byli to: Robert Jaworski - grający wcześniej m.in. w zespołach: "ich troLe", "Kapela ze Wsi Warszawa", oraz Robert Wasilewski - współzałożyciel i gitarzysta zespołu "Open Folk". Po niedługim czasie Jaworski dołączył do projektu dwie charyzmatyczne wokalistki: Annę Piotrowską z zespołu "Goście z Nizin" i Izabelę Byrę z projektu "Detonacja" oraz bębniarza Macieja Łabudzkiego. To w tym właśnie składzie zespół zarejestrował swoją debiutancką EP-kę "Muzyka psychodelicznej świtezianki" i niedługo potem album "Nowa ex-tradycja", która dla wielu stała się kanonem "prawdziwej folkowej estetyki" i na dość długo zagościła na scenach muzyki rozrywkowej.

Burzliwe losy zespołu spowodowały, że w roku 2011 - niedługo po wydaniu kolejnego albumu z remiksami pt "Nowa mix-tradycja" zmienia się skład zespołu. Pojawiają się nowe wokalistki: Monika Wierzbicka i Karina Kumorek ,a od dłuższego czasu gra już z zespołem perkusista Maciej Dymek. W tym składzie zespół nagrywa nieco odmienną estetycznie płytę (nominowana do Fryderyków) "Globalną Wiochę". W połowie 2013 zespół zawiesza działalność. Do życia powrócił na początku 2014 r. Powołany na nowo przez Roberta Jaworskiego skład zmierza od tej pory muzycznie w stronę wczesnych dokonań zespołu. W kwietniu 2016 r. ma miejsce premiera kolejnej EP`ki zespołu pt "Muzyka psychoaktywnego Stolema" którą to zespół otwiera swoją kolejną fascynację dziejami i wierzeniami dawnego Pomorza. Jest to jak zapowiadają "drobny przedsmak" przed dwoma albumami inspirowanymi tym razem dziełami Oskara Kolberga oraz wielu innych etnografów, naukowców i związanych z Pomorzem poetów jak choćby: Gerard Labuda, Jerzy Samp, Jerzy Treder, Jan Rompski, Paweł Szefka czy Józef Łęgowski.

Rok 2017 przynosi światu długo realizowaną przez zespół pierwszą z dwóch zapowiadanych płyt inspirowanych kulturą Pomorza. Nazwali ją „Pieśni pół/nocy” . Płyta „Pieśni pół/nocy" to nie tylko podróż północną porą przez czeluście północnej Polski .

To zaproszenie do świata kompletnie zapomnianego, który dla Żywiołaka ocalił m.in. Oskar Kolberg w swym monumentalnym , rękopiśmiennym dziele „Tom 39 POMORZE".

ŻMIJ Żmij to pięcioosobowy zespół muzyczny, wykonujący własne interpretacje muzyki tradycyjnej oraz autorskie utwory inspirowane klimatem słowiańskim.

Zespół nie przypadkiem zaczerpnął nazwę ze świata słowiańskich baśni i mitów. Wężokształtny stwór doskonale oddaje ducha magii, jaką starają się wykreować podczas koncertów. Grupę tworzą pasjonaci dawnych wierzeń i rodzimej mitologii, którzy postanowili przemieszać ludowe teksty i melodie z autorskimi. Pełne są one zarówno upiorów, mar i mrożących krew w żyłach obrazów, ale także i poruszających historii o niespełnionej miłości.

Żmij występował m.in. na Rynku Głównym i Małym Rynku w Krakowie, krakowskiej Rotundzie, klubie Żaczek, Mezcal, Kolanko, na Jarmarku Dominikańskim w Gdańsku, Festiwalu Słowian pod Ślężą, podczas święta Stado w Owidzu... Łącznie zagrali kilkaset koncertów. Grali też na antenie Radia Kraków, Trójki oraz Czwórki. Żmij ma na swoim koncie wyróżnienie (tytuł laureata) na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej "FAMA" w 2006 i 2007 r. oraz zwycięstwo (Trójząb Neptuna) w r. 2008, II miejsce na XI Krakowskich Spotkaniach Zespołów Rockowych "Party Rura" w 2006 r. , zwycięstwo w konkursie Radia Kraków Mega Krążek, zwycięstwo na przeglądzie Otwarta Giełda Piosenki 2006, zwycięstwo w konkursie CastingPOP organizowanym przez MTV, wyróżnienie na Festiwalu Twórczości Studenckiej 2007 w Katowicach, zwycięstwo w krakowskim przeglądzie Noc Rocka w 2003, tytuł zespołu października w konkursie Megafon Radia Kraków i wiele innych.

GALERIA


WIDEO