Hańba! gra Hańbę!

Koncert jubileuszowy #1

klubzascianek - Hańba! gra Hańbę! Koncert jubileuszowy #1

3.03.2023 / pt. / 20:00

Bilety od 60zł


Dostępne w partnerskich bileteriach:
eBilet TicketClub

Organizator

Fundacja ACADEMICA

OPIS WYDARZENIA


Oto pierwszy z dwóch jubileuszowych koncertów, podczas których Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa HAŃBA! świętuje 10. rocznicę swojego pierwszego koncertu.

W marcu 2013 (lub jak sami by napisali - 1933) roku na scenie Klubu Zaścianek Hańba! po raz pierwszy zaprezentowała swoją muzyczno-literacką wizję, w której punk rock nie narodził się w Wielkiej Brytanii lat 70., lecz powstał na dusznych podwórkach krakowskiego Kazimierza na początku lat. 30. Reszta jest historią, w której znalazły się 4 albumy, różne nagrody i niezliczone koncerty i festiwale na całym świecie. 3 marca Hańba! zagra “Hańbę!”, czyli debiutancki album długogrający, który jest jednocześnie fonograficznym podsumowaniem pierwszych lat działalności zespołu. Na scenie pojawią się współzałożyciele zespołu - Adam Sobolewski i Wiesław Król, a także niejednokrotnie wspierający grupę swym akordeonem oraz sakshornem - Seweryn Wołkow. Dobrze znane utwory po raz pierwszy w historii zabrzmią na żywo pełnym blaskiem wielkiej hańbowej orkiestry. 4 marca wraz z jubilatką wystąpi Sutari. Losy Hańby! i Sutari przeplatają się ze sobą nieustannie, a początkowe zaciekawienie i wzajemna obserwacja przerodziły się z czasem w prawdziwą muzyczną przyjaźń. Jej najlepszym owocem były utwory nagrane do słów Zuzanny Ginczanki, które Hańba! wydała w ramach “1939” oraz występy “Ostów i cierni”, czyli nieoczywistego połączenia tych dwóch scenicznych żywiołów. Kolejne z nich nastąpi właśnie w marcu.

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa 'Hańba!' to fikcyjna muzyczna opowieść, której bohaterowie piętnują zło otaczającego ich świata lat 30. i 40.: nienawiść, nierówności społeczne, militaryzm, szowinizm, antysemityzm. Wspierają ich w tym poeci (zarówno dobrze – Tuwim, Broniewski, jak i mniej – Szenwald, Szymański, Ginczanka, Wittlin – znani) oraz podwórkowe instrumentarium. Na ostatnim albumie zespół zawędrował w rejony alternatywnej historii Ziemowita Szczerka, w której zwycięska Rzeczpospolita została hegemonem Europy Środkowej. Powojenna rzeczywistość jest jednak całkiem inna niż obiecywała sanacyjna propaganda. W 2018 roku zespół został uhonorowany Paszportem Polityki „za muzyczno-literacko polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia”. Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (Nowa Tradycja 2014). Podczas koncertu jubileuszowego na scenie pojawią się: Tadeusz Król Wiesław Król Antoni Skwarło Adam Sobolewski Ignacy Woland Seweryn Wołkow Andrzej Zamenhof

GALERIA


WIDEO